Ćwiczenia fizyczne wpływają na myślenie

Większość z nas uważa, że prowadząc aktywny tryb życia wpływamy tylko na nasze ciało.Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że regularnie wykonywane ćwiczenia fizyczne wpływają na nasze myślenie.

Naukowcy badający procesy poznawcze, czyli te które związane są z procesem myślenia, zauważyli istotne różnice, w sprawności intelektualnej osób aktywnych fizycznie i nieaktywnych.

Osoby regularnie ćwiczące, uzyskują wyższe wyniki we wszystkich testach sprawdzających sprawność umysłu.
Aktywni wypadają lepiej od leniuchów, w zadaniach oceniających pamięć długoterminową, koncentrację, oraz zdolność rozwiązywania problemów.
Poprawie ulega nawet zdolność do myślenia abstrakcyjnego, oraz improwizacji czyli tzw. inteligencja płynna.

Powyższe dane wynikały z analiz statystycznych-tzn. występowała zbieżność (pozytywna korelacja) aktywnego trybu życia i lepszych wyników w testach.
Aby przekonać się, czy ćwiczenia fizyczne wpływają na lepsze myślenie, naukowcy wybrali grupę biernych ludzi i ordynowali im systematyczny trening.
Okazało się, że badani po 16 tygodniach ćwiczeń uzyskali istotnie wyższe wyniki sprawności psychicznej niż przed rozpoczęciem ćwiczeń i wyższe niż grupa kontrolna z którą byli porównywani.

Na koniec najważniejsze.

Zgadnijcie co i ile trzeba ćwiczyć aby zacząć lepiej myśleć ?
Wyniki zaskoczyły badaczy.
Okazuje się, że mózg nie potrzebuje aż tak wiele ćwiczeń, ile można by sądzić.
Nawet niewielki wysiłek i nieskomplikowane ćwiczenia wywołują pozytywne rezultaty.
Wystarczy 2 lub 3 razy w tygodniu, przez 30-40 min, wykonywać ćwiczenia aerobowe o niskiej lub średniej intensywności np.szybki spacer.
Jeśli dodacie do tego parę ćwiczeń siłowych, będzie jeszcze lepiej.

Zdrowsze ciało, mądrzejsza głowa-ćwiczenie zaczyna się opłacać.

źródło:
„12 sposobów na supermózg” J.Medina

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Wypróbuj trening indywidualny dopasowany do Twoich możliwości

Bezpłatne konsultacje z trenerem personalny to początek Twojej przygody ze sportem. Na spotkaniu przedstawisz swoje oczekiwania, dowiesz się na czym polega trening i poznasz osobistego trenera. Do ciebie należy decyzja kiedy rozpoczniesz zdrowszy tryb życia!

bezpłatne konsultacje