Jak długo możesz stać na jednej nodze ?

Czy istnieje jakaś miara, którą można sprawdzić naszą przyszłość w odniesieniu do sprawności fizycznej ? Jak będziemy się starzeć ? Ile będziemy mieli siły i energii?

Proces starzenia jest obecnie badany w ogromnej ilości miejsc na świecie. Nic w tym dziwnego, bo jakiekolwiek sensowne odkrycie w tym aspekcie, może rzucić światło na prewencję starości, a to na pewno będzie warte mnóstwa pieniędzy. Uniwersytety i laboratoria badawcze ścigają się jak harty, aby być liderem w badaniach. Niestety nie jest tak łatwo…Co rusz dowiadujemy się, że ktoś odkrył, jakiś składnik mający wpływ na długowieczność, ale po kilkunastu miesiącach okazuje się jednak, że to jedynie wierzchołek góry lodowej. Starzenie jest tak skomplikowanym procesem, że nie sposób opisać go jednym związkiem albo pojedynczym wskaźnikiem.

Najdłuższe badania dotyczące starości, są obecnie prowadzone w Harbor Hospital w Baltimore. Od 1958 roku przy tym szpitalu działa program Baltimore Longitudinal Study of Aging, zwany w skrócie BLSA. Założenie tego przedsięwzięcia jest bardzo sprytne. Polega na tym, że znajduje się osoby młode, bardzo sprawne i co kilka lat przeprowadza się na nich te same, zaawansowane testy. Badanie ludzi w perspektywie kilkudziesięciu lat życia, używając tych samych miar i baterii testów pozwala dokładnie obserwować co dzieje się z ludzkim ciałem na przestrzeni lat.

Większości testów stosowanych przez szpital w Baltimore nie jesteście w stanie wykonać, bo są bardzo specjalistyczne. Inne z nich są Wam dostępne i warto co jakiś czas wybrać się do laboratorium, aby sprawdzić profil lipidowy krwi lub cukier. W całym zestawie testów, który szpital aplikuje badanym, moją uwagę szczególnie przykuł test spacerowy, polegający na przebyciu korytarzem szpitala około ćwierci mili. Podczas każdej wizyty w programie, osoba badana musi pokonać na czas ten sam odcinek korytarza. Oczywiście łatwo się domyśleć, że im starszy uczestnik programu tym wolniej chodzi. Zasadniczo nic w tym dziwnego, ale według dr Luigiego Ferrucciego dyrektora programu BLSA, wiąże się to z pogarszającą się wraz z wiekiem wydolnością energetyczną organizmu oraz gorszym działaniem zmysłu równowagi. Im więcej mamy lat, tym trudniej jest nam utrzymać równowagę. Program BLSA wprowadził nawet miarę stopnia starości polegającą na staniu na jednej nodze. Młodsi uczestnicy programu nie mają z tym problemu, lecz około 60 roku życia kilkanaście sekund to prawdziwe wyzwanie.  Badacze twierdzą, że zmysł równowagi jest jednym z pierwszych, które ulegają atrofii starczej. Wracając do testu „spaceru po korytarzu” sugeruje się, że starsi ludzie poruszają się wolniej, ponieważ z powodu pogarszającej się równowagi, muszą stawiać nogi coraz szerzej, co skutkuje kołysaniem z boku na bok i mniej ergonomicznym chodem. Zaburzenia równowagi oraz mało ekonomiczny chód uszczuplają zasoby energii, która u osób starszych jest już naturalnie pomniejszona.

Naturalnie powstaje pytanie czy można w jakiś sposób spowolnić zmiany starcze dotykające zmysłu równowagi ? Nikt do tej pory nie udzielił odpowiedzi, aczkolwiek jestem zdania, że jak każdą umiejętność naszego mózgu, tak i tą możemy wzmacniać systematycznym treningiem. Tym samym warto włączyć do codziennej rutyny ćwiczenia na przyrządach grawitacyjnych, piłkach gimnastycznych itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypróbuj trening indywidualny dopasowany do Twoich możliwości

Bezpłatne konsultacje z trenerem personalny to początek Twojej przygody ze sportem. Na spotkaniu przedstawisz swoje oczekiwania, dowiesz się na czym polega trening i poznasz osobistego trenera. Do ciebie należy decyzja kiedy rozpoczniesz zdrowszy tryb życia!

bezpłatne konsultacje