Nigdy nie mocz swoich orzeszków

 

 

Kilka lat temu przeczytałem w jakiejś książce o diecie Paleo, że przed jedzeniem należy moczyć orzechy przez kilka godzin w czystej wodzie. Wydawało mi się to dziwne, ale zapytałem znajomą panią dietetyk i dowiedziałem się że takie moczenie zmniejszy udział fitynianów w orzechach. Fityniany miały być substancją antyodżywczą, zmniejszającą wchłanianie minerałów. W uproszczeniu samo zło dla organizmu. Przejąłem się. Myślałem kilkanaście miesięcy, bo nie mogłem pojąć, jak to możliwe aby człowiek żyjący kilka może nawet kilkadziesiąt tysięcy lat temu, w epoce  poprzedzającej powstanie grup zbieracko-łowieckich, moczył swoje orzechy i ziarna przed zjedzeniem ??? Jakoś mi to nie pasowało, ale wiem, że na pewno jakiś uczony mógłby mi to wyjaśnić J

Eureka. Mniej więcej rok temu, gdy przestałem jeść produkty pochodzenia zwierzęcego, wpadła mi w ręce przebogata w treść książka, która wyjaśniła mi powyższe zagadnienie. Więc jak to jest z tymi orzechami kąpiącymi się w szklance?

Nigdy nie mocz orzechów przed zjedzeniem. Bo…. Badanie, które miało do tego zachęcać zostało przeprowadzone w 1949 roku na psach…Faktycznie, dieta bogata w fityniany powodowała odmineralizowanie kości psich szczeniąt. Ale nie ludzi ! W ludzkich organizmach, ta substancja wykazuje szereg pozytywnych działań. Fityniany czyli sole kwasu fitynowego  neutralizują w organizmie nadmiar żelaza pochodzącego z diety. Nadmiar, który może powodować zwiększoną liczę rodników hydroksylowych, czyli cząsteczek, które występując w nadmiarze przyspieszają starzenie organizmu i choroby degeneracyjne.

To w końcu jak jest ? Moczyć czy nie moczyć ? 12 godzinna kąpiel dla orzeszków ? Nigdy w życiu !!! Obecne w orzechach, ziarnach i strączkach fityniany są mega ważne dla każdego z Was ponieważ:

hamują wzrost praktycznie wszystkich rodzajów komórek nowotworowych, dzięki kumulowaniu się w komórkach nowotworowych i upośledzaniu ich odżywiania naczyniami włosowatymi

– neutralizują nadmiar żelaza

– mineralizują kościec

 

 

 

Źródło: Dr Michael H.Greger „Jak nie umrzeć przedwcześnie” Warszawa 2017, str 66-68.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypróbuj trening indywidualny dopasowany do Twoich możliwości

Bezpłatne konsultacje z trenerem personalny to początek Twojej przygody ze sportem. Na spotkaniu przedstawisz swoje oczekiwania, dowiesz się na czym polega trening i poznasz osobistego trenera. Do ciebie należy decyzja kiedy rozpoczniesz zdrowszy tryb życia!

bezpłatne konsultacje