Sukces w treningu i nie tylko…

W treningu liczy się kilka elementów. Bardzo ważny jest sam trening, istotne jest właściwe odżywianie i regeneracja.

Jednak kluczowym słowem łączącym wszystko, co jest związane z naszą aktywnością fizyczną, jest „motywacja”. Nie uda się nam zrealizować naszych postanowień, choćby były najlepsze pod słońcem, jeśli nie zabierzemy się do nich we właściwy sposób.

Korzystając z badań psychologów min. Gabrielle Oettingen wskazuję kluczowe kompetencje do osiągnięcia sukcesu w sporcie:

1.Pracuj z kartką i długopisem.

Badania pokazują, że osoby robiące plany w formie pisemnej osiągają dużo lepsze efekty niż Ci, którzy planują tylko w umyśle.

2.Określ cel.

Najlepiej, jeśli jest konkretny i nasycony emocjami. Przykładowo Twoim celem może być schudnięcie 10 kg i powrót do sylwetki, jaką miałaś w ostatniej klasie liceum.

3.Wyznacz ramy czasowe na realizację planu i podziel go na etapy.

Możesz sobie zaplanować utratę 2 kg w ciągu trzech pierwszych tygodni, 3 kg w ciągu następnych czterech i 5 kg w kolejnych dwóch miesiącach.

4.Rób podsumowania.

Nawet, jeśli nie uda Ci się ściśle przestrzegać planu, to i tak po zakończeniu każdego etapu zrób jego podsumowanie. Zastanów się, co było dobre, a co trzeba zmienić.

5.Określ nagrodę za skończenie etapu i daj ją sobie, gdy dobiegnie końca, niezależnie czy osiągniesz cel.

Nagradzaj procesy a nie same sukcesy. Nie zawsze się wygrywa, ale najczęściej wygrywają Ci, którzy najwięcej razy próbują.

6.Określ przeszkody.

Zrób listę rzeczy, które mogą Ci przeszkodzić w osiągnięciu celu. Większa świadomość, tego, co może pójść niezgodnie z planem, daje możliwość znalezienia środków zaradczych.

źródło:
Maciej Krysiak

2 odpowiedzi na “Sukces w treningu i nie tylko…”

  1. Marcin pisze:

    Łatwo powiedzieć trudniej wykonać myślę, że pierwsze kroki wato stawiać pod okiem doświadczonego trenera. Jak myślisz Maćku czy jest jedne najważniejszy czynnik?

    • maciej pisze:

      Moim zdaniem najważniejszy czynnik, to bycie konsekwentnym w działaniu,. Mam na myśli, to aby cały proces który opisałem przejść w całości.Jest to najważniejsze ponieważ nawet jeśli działamy błędnie, to jest to jedyna szansa aby zobaczyć i zdiagnozować błąd w swoim działaniu, a co za tym idzie-mieć możliwość korekty kursu.

Wypróbuj trening indywidualny dopasowany do Twoich możliwości

Bezpłatne konsultacje z trenerem personalny to początek Twojej przygody ze sportem. Na spotkaniu przedstawisz swoje oczekiwania, dowiesz się na czym polega trening i poznasz osobistego trenera. Do ciebie należy decyzja kiedy rozpoczniesz zdrowszy tryb życia!

bezpłatne konsultacje